Amino asit nedir?

Konusu 'Amino Asitler' forumundadır ve Individual tarafından 13 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Individual Moderator

  Çevrimdişi
  Mesaj Sayısı:
  221
  Beğenilen Mesajlarınız:
  14
  Ödül Puanları:
  18
  Merhaba fitnessprogramı üyeleri.
  Amino asit nedir?

  [IMG]
  Amino asit proteini oluşturan temel yapı taşıdır. Protein ise insan vücudunun birçok yerinde bulunur tırnaklarda saçlarda kemiklerde ve kaslarda bulunur. Proteinler vücut için büyüme hormonlarını ve enzimlerini sağlar. Amino asit olmaksızın vücutta hiç bir enzim görev yapamaz.

  Ve nitekim kaslarında amino aside ihtiyacı vardır protein almamızın temel sebebi budur kasların yakıtıdır.
  Eğer düzenli dengeli yeteri kadar protein almazsanız vücut kendinden yakar ve katabolizmaya(yıkıma) uğratır. Bir çok bodybuilder Antrenmandan önce genelde protein tozu alır fakat amino aside dönüşmesi biraz uzun sürebilir bunun için antrenmandan önce yarım ölçek protein tozu ve 2 adet amino asit tableti önerir profesyöneller.

  Amino asit çeşitleri nelerdir?

  L-Alanin: Karbonhidratı kullanarak enerjiye dönüşmesini sağlayan amino asittir. Olmaz ise Karbonhidratı kullanamadığımızdan vücut kendinden yakar zamanla güçsüzleşir ve zayıflar.

  L-Asparik asit: Vücuda kuvvet güç ve dinçlik verir.Genetik halsizlik bu amino asidin vücutta az olmasından kaynaklanır. Bu amino asit aynı zamanda vücudu korumak için fazla amonyağı dışarı atar. ve karaciğerin korunmasını sağlar.Kandaki toksinleri etkisizleştirir kanı temizler.

  L-Arginin: Kasların oluşması ve yağların kullanılması için gerekli amino asitlerdendir.Siroz karaciğer hastalıklarınada faydalıdır.

  L-Sitrullin: Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

  L-Asparagin: Sinir sisteminin dengesini korur asparagin azalması sinir ve asabiyete yol açar.
  Gama aminobutik asit-GABA-: Beynin reseptör kısmında bulunur sıkıntı stres gibi durumlarda sinyallerin beyne ulaşmasını engeller. Aynı zamanda sinir sistemindeki nöronların seviyesini azaltır.

  L-Sistein: Vücuttaki toksinleri atarak vücuttaki hücreleri korur. Hücreleri bir takım radyasyonlardan korur. İçki ve sigaranın zararlarına karşı karaceğere bağışıklık sağlar. Mukus sıvısınıda böldüğünden sinüzit bronşit tüberküloz gibi hastalıkların tedavisindede kullanılır.

  L-glutathion: Vücudu sigara içki gibi kötü etkenlerden korur. Kemoterapi ve x ışınlarının zararlarına karşın direç gösterir.

  L-Glutamine: Bu amino asit şeker ihtiyacını gidermede, davranış bozukluklarında şizofreni yorgunluk yaşlılık gibi olaylara karşın bağışıklık sağlar. Beyindeki GABA miktarını yükseltir.

  L-Glutamik asit: Kişilik bozukluklarının düzelmesinde rol oynar. Glikozun yanısıra glutamik asit beyin yakıtı olarak bilinir.Beyin glutamik asidi kullanarak hücre hareketlerini düzenleyen maddelere dönüştürür.

  L-Sistin: Yanık ve yaraların iyileşmesinde yardımcıdır. Beyaz kan hücrelerinin görevlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Pankreasın şeker ve nişastayı asimile etmesi için lazım olan insülin maddesini temin eder.

  L-Glisin: Sinir sisteminin ve prostat sağlığı için gereklidir. Fazla olması yorgunluğa yol açar.

  DL-Fenialanin: Bütün amino asitlerin oluşumunun temelini oluşturur. İştahı azaltır. Hamileler şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır.

  L-Ornitin: Vücuttaki aşırı yağı metabolize ederek büyüme hormonunun salgılanmasında yardımcı olur. Karaciğer fonksiyonları için gereklidir. Amonyağı da yok eder.

  L-Fenialanin: Nörotransmitterleri üretir. Bu norepinefrin üreterek hafızayı öğrenmesi için uyarır. Depresyonu önler.

  L-Lösin: Yükselen kan şekerini düşürmek için gereklidir. İsolösin ve valin ile orantılı olarak alınmasında yarar vardır. Kemik cilt ve kas dokularının iyileşmesinde yardımcı olur.

  L-Lisin: Çocukların büyüme ve gelişmesini sağlamak için gereklidir. Eksiğinde enerji düşüklüğü konsantrasyon sorunu saç dökülmesi ve cinsel sorunlara yol açabilir.

  L-Histidin: Büyüme hormonu dokuları onarma mide öz suyununun oluşumunda sindirimde önemli rol oynar. Beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında başrol oynar.

  L-İsolölin: Kas dokusunda metabolize edilen amino asitlerdendir. Eksik olması durumunda hipoglisemiye benzeri durumlar ortaya çıkabilir.

  L-Metonin: Yağları parçalamaya yarar. Karaciğerde yağ oluşmasını önler. Sindirim sistemine de yardımda bulunur. Kas zayıflığı ve saç kırıklarını giderir.

  L-Prolin: Kollojen üretimi sağladığı için cildi düzeltir. Kıkırdak eklem kas dokuları tendonlar ve lifleri güçlendirir.

  L-Serin: Yağ ve yağ asidi sindirimi,Kas gelişmesi ve immün sistemi için önemlidir.

  L-Taurin: Kalp kasında, iskelet kaslarında, sinir sisteminde, yüksek konsantrasyonlarda beyaz kan hücrelerinde bulunur. Yağı metabolize etmede Kalp hastalıklarına ve hiper tansiyona iyi gelir.

  L-Treonin: İskelet kaslarında, merkezi sinir sisteminde ve kalpde bulunur. Epileptik durumları kontrol altına almak için kullanılır.

  L-Valin: Valin lösin isolösin ile birlikte daha güclü kas oluşumu,doku tamiri, azot dengesinin düzenlenmeis için kullanılır. Eksikliğinde vücutta negatif hidrojen dengesi oluşur.

  L-Triptofan: İnsan davranışlarının stabil olmasında rol oynar.Kalbe iyi gelen bir amino asittir. Vitamin B-6 üretimi için gerekli olan büyüme hormonlarının salınmasında rol oynar.

  L-Tirosine: Eksikliğinde hipotireoidizm meydana gelir. Konsantrasyonu dengeler. İştahı kapatır ve vücut yağlarını azaltmaya yardımcı olur. Eksikliğinde norepinefrin azalır depresyon ve davranış bozuklukları görülebilir.

  L-Karnitin: Yağ oluşumunun önüne geçerek kilo vermeye yardımcı olur. Kalp krizi riskini minimum seviyeye getirmeye yardımcı olur. Yağ oluşumunu önlediği için atletik bir yapıya sahip olmamızı sağlar.

  #1

Sayfayı Paylaş